Slavnostní předávání certifikátů ve VIDĚ

Sedm dalších měst, městských částí či obcí se může od 26. října 2021 pyšnit základním certifikátem auditu familyfriendlycommunity. Noví držitelé za sebou mají první část auditu a za pomoci obyvatel vybrali a schválili prorodinná opatření na následující tři roky. Po ukončení zavádění opatření bylo také oceněno dalších patnáct obcí, které prokázaly naplnění stanovených cílů. 

 

Slavnostního předávání certifikátů v brněnském VIDA centru se zúčastnila radní Jihomoravského kraje Jana Leitnerová a zástupkyně společnosti Familie&Beruf Management GmbH: jednatelka Elisabeth Wenzl a koordinátorka auditu v Rakousku Cornelia Sijaric. Audit byl vytvořen s cílem podpořit v obcích pro-rodinné klima, poukázat na nedostatky ve službách a zvýšit atraktivitu obce jako místa vhodného pro rodiny, děti, seniory a zaměstnavatele. Pilotní ročník auditu v Jihomoravském kraji se uskutečnil již v roce 2015 v rámci realizace “Koncepce rodinné politiky Jihomoravského kraje na období 2015-2019“ a je také zahrnut v nové “Koncepci rodinné politiky pro všechny generace 2020/2030“. Projektem do dnešního dne prošlo již dvacet osm obcí, měst a městských části Brna, přičemž celý proces probíhá na základě osvědčeného know-how převzatého z Rakouska.

 

„Zapojení do auditu dokazuje, že obcím v Jihomoravském kraji záleží na tom, aby se rodiny u nich cítily dobře , aby se jim dobře žilo, zajímají se o potřeby těch, kteří žijí sami, nebo těch, kteří se starají nebo v budoucnosti budou starat o někoho blízkého. Našim dlouhodobým cílem je však ještě větší prohloubení zájmu obcí a občanů o život místních rodin a aktivizovat je k tomu, aby společným úsilím a vzájemnou komunikací vytvářeli komunitní prostředí, ve kterém se žije dobře všem obyvatelům napříč generacemi,“ uvedla radní pro rodinnou a sociální politiku Jana Leitnerová.

 

Základní certifikát obdržely: městská část Brno-Černovice, městská část Brno-Žabovřesky, obec Morkůvky, městys Pozořice, městys Šatov, město Újezd u Brna a město Vyškov.

 

Tříleté období, v němž zaváděly původně stanovená opatření, má letos za sebou patnáct obcí, měst či městských částí. Certifikát auditu (po třech letech) získaly: město Boskovice, městská část Brno-Bohunice, městská část Brno-Medlánky, městská část Brno-sever, obec Březina, město Hodonín, město Ivančice, obec Kostelec, obec Krásensko, obec Moravany, město Moravský Krumlov, město Slavkov u Brna, obec Telnice, obec Vilémovice a obec Vysočany.Fotogalerie